Urmas Vadi. Kuu teine pool

 

Kas see ongi kaasaja "Tõde ja õigus"? Sõltub vaatenurgast, aga mingil määral võib nii öelda küll. Tammsaare räägib elust, Vadi räägib elust, aga nad teevad seda erinevas kontekstis. Keskkond on muutunud, aga inimesed jäävad samaks. Suhted samuti. Inimene nagu tahaks armastust, aga kardab ka. Ja lapsi tahab, aga kardab ka. Ja hästi elada tahab, aga siis keerab ise kõik jälle nässu. 
Kui ma alustasin lugemist, siis tundus see väga naljakas raamat. Just mõtlesin, et pole korralikult naerda saanud, aga seda romaani lugedes tegin seda kohati päris valjult. Mida kaugemale jõudsin, seda tõsisemaks lugu läks. Tegelikult ei ole tegemist sugugi naljaraamatuga, olgugi, et tekst on täis mahlakaid väljendeid ja võrdlusi. See ongi Eesti algupärase kirjanduse väärtus: rikas keel. Tõlkekirjandusest seesugust ei leia. Ja lõpuks võin öelda, et Urmas Vadi on minu näol ühe fänni juurde saanud. 
Peategelane on Toomas, kes kirjeldab lihtsalt oma elu. Ja nii võibki seda lugeda: inimesed sünnivad ja surevad, tülitsevad ja lepivad jälle ära, kolivad kokku ja lahku. Aga kui veidi järele mõelda, siis ehk ei olegi Toomas loo peategelane. Võib-olla on selleks hoopis ema Kaja. Kui raamatut tervikuna vaadata, siis pigem ongi põhiteemaks ema ja poja vahelised suhted. Need loovad mustreid, mis mõjutavad poja otsuseid ja elukäiku. Kui ema lahkub, siis näib, et pojas toimub vabanemine. Mustrid on läinud, saab lõpuks elama hakata. Nii panebki mõtlema, kas me vanematena kuidagi kammitseme oma laste valikuid? kas nad pidevalt mõtlevad sellele, kas nende valikud mulle sobivad, kas ma kiidan need heaks. Need mustrid kerkivad esile automaatselt, ilma, et me selleks midagi teeme ja hea on, kui me neid märkame. Et ahhaa: see on nüüd jälle see. Ma pean olema hea laps ja tegema kõike nii, nagu peab. 
Sama võib näha ka õe-venna vahelistes suhetes. Midagi jääb lapsepõlvest alles, mingi võrdlemine, rivaliteet, võistlus. See toimib isegi siis, kui teineteisega harva suhelda. 
Sellel raamatul on nii palju kihte. Seda võib lugeda nagu lihtlabast komejanditamist (klassivend Hans, kes palja tilliga ringi käib ja kes hiljem pargis liputamisega vahele jääb). Aga siit võib leida ka väga mõtlemapanevaid seoseid just mustritest, mis meid kannavad. Igaüks valib oma. 
Ja veel - kuigi lugemine muutub viimasel kolmandikul veidi tüütuks, siis täit laksu enne kätte ei saa, kui raamat on läbi. On esimene kaas ja tagumine kaas ja nende vahel on tervik. 

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

George Orwell. 1984

Haruki Murakami. Norra mets

Viivi Luik. Seitsmes rahukevad