Ain Kütt. Musta paguni mõistatus
Ain Küti Sagadi paruni mõrvalugude sari on mulle juba pikalt vastu vaadanud nii raamatukogu riiulitelt kui ka raamatupoodide pakkumistelt. Olen neid seni ignoreerinud, sest mingi osa minust mõtles: tegemist on Indrek Hargla jäljendamisega. Kui aga kaks inimest lühikese aja jooksul mulle ütlesid, et see on tõeliselt lahe lugemine, siis tekkis huvi. Millest nad ikkagi räägivad? Sellepärast võtsin kätte esimese ettejuhtuva raamatu ja lugesin läbi. Tegemist ei ole sarja esimese raamatuga, aga see ei sega mitte üks raas. Ja lugemine oli tõesti lahe.
Ain Kütt on ajaloolane. Mina olen ka. Küllap see tekitaski minus eelarvamust. Tõsimeelne ajaloolane teeb ju vahet faktil ja hinnangul. Ta väldib väljamõeldisi. Ilmselgelt üks tõsine ajalooteadlane seda kirjandust väga kõrgelt hinnata ei saa. Aga miks mitte natuke lõbutseda? Keegi ju ei keela seda teha. Ja tundub, et autor on tõepoolest ajaloo kallal lõbutsema hakanud. Lugedes jätkub lusti küllaga: justkui on tegemist ajalooliste isikute ja paikadega, aga neist on saanud pöörased kurioosumid. Autori fantaasia on lihtsalt imetlusväärne.
Tegevus toimub 1830. aastal Tallinnas. Sagadi parun von Fock asub uurima ühe oma sugulasest vanaproua surma. Seejuures satub ta mängupõrgusse, vene mereväeohvitseride maailma, juveliiride juurde. Mida edasi lugu areneb, seda segasemaks asi läheb. Ometi ilmub juba üsna romaani alguses pildile üks saladuslik isik, kelle nime ma siinkohal ei nimeta. Tema ongi kummaliste mõrvade taga. Jah, mõrvu tuleb veel. Seejuures - lugedes tekkis kohe aimdus, et tema ongi see, keda otsitakse, aga mitte ükski loogiline mõttekäik ei viinud selleni, et seda kuidagi tõestada. Lihtsalt aimdus... Aga eks igaüks loeb ise, kui tahab.
Vahelduseks on päris mõnus lugeda lineaarse ülesehitusega raamatut. Ei mingit hüplemist ühelt liinilt teisele, lihtsalt üks tasapinnaline jutustus, kus sündmused on ajalises järjekorras. Lisaks veel ladus keel... Ah, loen ühe veel. Eks näis, millal ära tüdinen.
Kommentaarid
Postita kommentaar