Jaan Kaplinski. Vaimu paik

 

Ööülikooli sari on omaette kvaliteet. Kui maailm on jäänud kuidagi kitsaks, siis siin on rohi olemas. Pärast nende raamatute lugemist koged jälle, kui imeline kõik on.
Kaplinski mõtted on nii tõsised ja nii sügavad, et patt oleks neist midagi kirjutada, veel vähem midagi arvata. Ma ei oska maailma näha nii suurelt, nagu tema seda tegi. Aga lugemine on abiks, see raputab lahti iseenese mõtlemisele seatud piirid. 
Sellesse raamatusse koondatud loengute temaatika on väga lai, analüüsides keelt ja kultuuri, põigates loodusteadustesse, astronoomiasse, evolutsiooniteooriasse, ajalukku. Ma ei tea ühtegi teist mõtlejat, kes maailma nii laiapõhjaliselt käsitleks. Ja ilmselt jäi esimesel lugemisel osa mõtteid minu jaoks tabamatuks. Ehk tuleb see raamat veel kord mõne aja pärast kätte võtta. 
Mind puudutas religiooni ja sektantlust käsitlev loeng, kus muuhulgas on juttu sellest, et ilmselt kõigis religioonides on olemas oht, et inimene tahab olla rohkem, kui ta tegelikult on. Ja seda üliinimlikkust taotledes kaotab ta ära selle, mis ta tegelikult on. Iseendaga leppimine on inimeseks-olemise kõige keerulisem punkt. Ja samas eeldab inimlikkus alati teist inimest. Hiina keeles on inimlikkust tähistav märk inimene ja siis kaks kriipsu. Tähendab, inimlikkus on inimese inimlik suhe teise inimesega - ma pean teist samuti inimeseks. See on tänapäeva maailmas tõsine järelemõtlemise koht...
Või loengus Fermi paradoksist näiteks mõte, et inimkond kohandab pidevalt maailma, et tal oleks võimalikult mugav, aga läbi selle mugavuse ta viib iseenda ja ümbritseva hävingusse.
Kusagil lugemise käigus jõudis minuni äratundmine, et elamine on pea kõikide inimeste jaoks talumatult valus asi. Ja siis otsitakse lahendust religioonist, et leida mingi tugipunkt. Loota, et peale selle viletsuse siin on olemas midagi palju enamat. Või siis ehk tänapäeva kontekstis, kus religioon on kaotanud laiema põhja, põgenetakse lõbustustesse, alkoholi, mõnuainetesse. Lihtsalt selleks, et inimeseks-olemine enda jaoks talutavaks teha. Aga samas võiks leppida sellega, et elu ongi selline ja ta lihtsalt voolab. Me ei saa sinna midagi parata. Vastuvoolu ujuda käib üle jõu, järelikult on mõistlik voolus püsida. 

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

George Orwell. 1984

Haruki Murakami. Norra mets

Indrek Hargla. Apteeker Melchior ja Pirita kägistaja